Senetle Para Veren Kuyumcular

Günümüzde borç para bulmak gittikçe kolaylaşmaktadır. Birçok alandan para kazanma şansı yaratan sektörler oluşmaktadır. Her ne kadar kredi işlemlerine yani bankalara ya da kredi kartı kullanımına belli ölçüde sınırlamalar gelmiş olsa da, bir o kadar da çok iş ve sektör kendini gösterdi. Bildiğiniz gibi bankalardan kredi almak son günlerde gittikçe zorlaştı. Hem birçok belge ve evrak talep edilmekte hem de bu belge ve evrakları tamamlamak oldukça zordur. En küçük gecikmelerin bile kredi notunu düşürmesi de üstüne eklenince, bankalardan kredi almak oldukça zor bir hal aldı. Üstelik enflasyondaki dalgalanmalar Dolar, Euro ve Altın kurlarında da azalış ve artışlar meydana getirdi. Bu dalgalanmalar genel anlamda sabit tutulması gerekir ki zam uygulanması engellenebilsin. Tüm bunlardan kaynaklı olarak her türlü ihtiyaç ögesine çeşitli zamlar geldi. Elbette bu kredileri ve krediler için uygulanan faiz oranlarını da etkiledi. Vatandaşta para bulmak için bahsettiğimiz sektörlere girmek zorunda kaldı. Bu sektörlerden şüphesiz en revaçta olanı, senetle altın satan ya da diğer deyişle borç para veren kuyumculardır.

Bu Sistem Nasıl İşler?

Eğer sizlerde senetle altın alarak nakit ihtiyacınızı gidermek istiyorsanız ilk olarak bu firmalara ulaşmanız gerekmektedir. Yazımızın devamında bu hususta da bilgilendirme yapacağız.

Siz firmalara ulaştıktan sonra, bu kuyumcular ile şartları konuşursunuz. Bazı kuyumcular direk size altın satmaktadır, bazıları ise size direk nakit para vermektedir.

  • Eğer senetle altın alacaksanız; bu kuyumculara ulaşırsınız. Dilerseniz yüz yüze de görüşebilirsiniz, internet üzerinden de işlemlerinizi halledebilirsiniz. Kuyumcudan talep ettiğiniz miktarda altın size temin edilir. Bunun karşılığında da senet imzalarsınız. Ve aylık olarak bu senedi ödersiniz. Bu sırada sizde gidip altını dilediğiniz kuyumcuda bozdurarak para sahibi olabilirsiniz. Ya da işiniz altınlaysa, direk altını da kullanabilirsiniz.
  • Eğer senetle borç para alacaksanız; bu kuyumculara ulaşırsınız. Yine dilerseniz yüz yüze görüşebileceğiniz gibi tüm bu işlemleri internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak anlaşma koşullarını sağlamanız gerekmektedir. Anlaşma sağlandıktan sonra senedinizi imzalarsınız ve kuyumcudan talep ettiğiniz tutardaki para, hesabınıza yatırılır. Sizlerde ödemelerinizi aylık olarak kuyumcuya yaparsınız.

Normal şartlarda kredi kartı ile altın almak istediğiniz zaman, en fazla dört taksit yaptırabiliyorsunuz. Bildiğiniz gibi birçok alanda kredi kartına sınırlama geldiği için, dükkan sahipleri sizinle kredi kartı ile alışveriş yapmak istemezler. Zaten kuyumcudan alacağınız altın veya borç, sanki altın alışverişi yapılmış gibi gösterilecektir. Bu sebeple daha dikkatli işlemler yapılır. Kredi kartında bu kadar az taksit yaptırabilmenize rağmen bu yöntem ile altın ya da borç para aldığınız zaman, 12 takside kadar böldürebiliyorsunuz. Elbette bu da ciddi bir ödeme kolaylığı demektir.

Borç Para Veren Kuyumcuları Nereden Bulabilirim?

Bu sektörün artış göstermesi ile birlikte birçok şehirde de aktif olarak bu işlem gerçekleşmeye başlamıştır. Özellikle Ankara, İzmir, İstanbul, Adana, Antalya, Eskişehir gibi büyük şehirlerin yanı sıra Kütahya, Konya, Kayseri ve Bursa gibi şehirlerde de aktif olarak bu kuyumculara rastlayabilirsiniz. Bu kuyumculara nasıl ulaşabileceğinize gelirsek;

Senetle Altın Veren Kuyumcular

  • İlk olarak çevrenizdeki kuyumcuları gezerek işe başlayabilirsiniz. Özellikle internet ile pek uğraşmayan biriyseniz, yapabileceğiniz pek bir şey de yoktur. Fakat şimdiden söyleyelim, her ne kadar bu kuyumcuların sayısı artmış olsa da, bu tarz işlemler yapan yerler bulmak oldukça zordur. Bu sebeple bu şekilde aramak zaman kaybına neden olacaktır.
  • Borç para veren kuyumcular genelde internet siteleri üzerinden sayfa açmakta ve kendilerini bu sayfalar aracılığı ile tanıtmaktadır. Bu sayede mail atabilir, kişilere ulaşabilir ve yüz yüze dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz.
  • Aynı zamanda hiç yüz yüze görüşmeden direk internet üzerinden işlemlerinizi yürütebileceğiniz kuyumcularda mevcuttur.
  • Eğer Adana şehrinde ikamet eden ve kuyumcudan senetle borç para almak isteyen biriyseniz, ilk gitmeniz gereken yer Seyhan’ın Reşatbey Mahallesinde yer alan Kuyumcular Çarşısı’dır. Buradan bu kuyumculara ulaşabilirsiniz. Eğer İstanbul’da yaşayan biriyseniz, Mecidiyeköy’deki Kuyumcular Çarşısı ve Zeytinburnu’nda çalışan kuyumcular aracılığı ile nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Kuyumculardan aldığınız borçları sıralı senet yöntemi ile belirtilen hesap numarasına ödersiniz. Bu işlemler için elbette komisyon ücreti alınmaktadır ve taksitlerde faiz oranı bulunmaktadır.

One thought on “Senetle Para Veren Kuyumcular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir