Komisyonla Para Veren Tefeciler

Türkiye’nin birçok şehrinde tefeciler bulunmaktadır. Bu tefeciler kişilere komisyon ve yüksek faiz oranları ile borç vermektedir. Yani karşılıksız bir borç alma işlemi hayal edilmemelidir. Tefeciler, günümüzde daha modern yöntemler tercih ederler. Normalde yasal olmayan bu işlemleri resmileştirirler ve kişilerden çok daha büyük meblağlarda paralar talep ederler. Komisyon, dosya masrafları ve faiz oranları en çok talep edilenlerdendir.

Sizler bu kişilere ulaşır ve ihtiyaç duyduğunuz parayı talep edersiniz. Tutara göre senet düzenlenir, işlemler yapılır, komisyon ve dosya masrafı kesilerek, tutar size teslim edilir. Siz de belirlen süreçte bu borcu bölüm bölüm ödersiniz. Genel anlamda, kısa vadeli senetler yapmaktadırlar. Uzun vadeye yaymazlar. Ellerinde senet olduğu için ödemeniz geciktiği an yasal işlem başlatarak paralarını alırlar. Genellikle borç verdikleri kişiden ipotek talep ederler. Bu sayede borcunuzu ödeyemediğiniz ilk an evinize haciz işlemi gerçekleştirilir. Zaten ödemeleri yapamamanız için yüksek faiz oranı, komisyon, dosya masrafı gibi giderler alınır. Bu sayede kısa yoldan paralarını elde edebilirler.

Komisyonla Para Veren Tefeci Bilgileri

Bu kişilerin net ve açık adresleri yoktur. Yasal bir iş olmadığı için verilen telefon numaraları da genellikle kullanılmaz. Bu sebeple size temel numaralar ya da adresler veremeyiz.

Genellikle internet siteleri üzerinden sizinle iletişime geçilir. İnternet sitelerine verilen ilanlar ile başvuru yapan müşterilere ulaşılır. Eğer cep telefonu numarası verildiyse, müşteri bu numarayı aradığı zaman ulaşamaz. Daha sonradan farklı bir numara ile kişi aranır.

Komisyonla Para Alırken Nelere Dikkat Edilir?

İlk olarak ne kadar paraya ihtiyacınız olursa olsun, kesinlikle tefecilere başvurmamanızı öneririz. Yine de böyle bir alışverişte bulunacaksanız,

  • Boş senede imza atmayın. Bu durumda diledikleri fiyatı ödemeye zorlayabilirler.
  • Tek senet imzalamayın. Sıralı senet sistemi ile ödeme yapacağınız için taksit kadar senet bulunmalıdır.
  • Senetlerin üzerinde yazan ödeme tutarınızın başındaki ve sonundaki rakamın kapatılmış olduğundan emin olun.
  • Ödeme yaptığınız aylarda senedin aslını tefeciden alın.
  • İpotek talebini reddedin ve mal varlığınızdan söz etmeyin. Bu sayede olabilecek icra durumlarında evinizi korumuş olursunuz.
  • Paranızı almadan herhangi bir ödemede bulunmayın.

4 thoughts on “Komisyonla Para Veren Tefeciler

  1. 15000tl paraya ihtiyacım var devlet memuruyum senetle kredi almak istiyorum ne yapmalıyım saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir