Borç Para Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Püf Nokta

Borç aldığınız kişi ister bir tanıdığınız, yakınınız olsun isterseniz de hiç tanımadığınız bir kişi veya firma olsun, her şekilde dikkat etmeniz gereken belli noktalar vardır. Bu noktalara dikkat etmediğiniz takdirde, hem mali olarak daha çok sıkıntıya düşebilirsiniz hem de borç aldığınız kişi veya kişileri de zor durumda bırakabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konulara bir bakalım.

1) İlk olarak net bir geliriniz yoksa, borç alma işine girmemenizi önermekteyiz. Üstelik alacağınız borç, net geliriniz ve evinizin diğer giderleri ile doğru orantılı olmalıdır. 1500 lira geliriniz varsa, aldığınız borç 800 liraysa nakit ödemede sıkıntıya düşersiniz. Bu sebeple ilk olarak aldığınız borcu, ödeyeceğiniz zamana göre belirleyin ve muhakkak kişi ile bunları konuşun.

2) Borç alacağınız kişi ya da firmanın güvenilirliği önemlidir. Borç alıp ihtiyacınızı gidermeyi düşünürken, dolandırılabilirsiniz. Bu sebeple borç alırken size uygun seçeneklere yönelin. Tanımadığınız kişiler ya da firmalardan borç alacaksınız da, muhakkak bu firmaları ve kişileri araştırarak hareket edin.

3) Firmalardan borç aldığınız zamanlar, en çok dikkat etmeniz gereken husus senettir. Tek senet imzalamak bu durumda sizi en çok sıkıntıya sokacak işlemlerden biridir. Mümkün olduğu kadar vade ve daha çok ödeme kolaylığı talep etmek sizin açınızdan en makul olanıdır. Aynı zamanda boş senet imzalamak gibi bir hataya düşmemelisiniz.

4) Senet imzalamadan önce, şartların yer aldığı bir sözleşme imzalamak her zaman daha faydalı olacaktır. Bu nedenle söz konusu firma ile anlaşma şartlarınızın yer aldığı bir sözleşme ve ödeme tarihlerine ilişkin bir madde oluşturmalısınız. Ve kefil konusunda bir talep söz konusu ise, taşınmaz ipoteği konusundan uzak durmanız gerekir.

5) Senette ödeyeceğiniz miktara ilişkin tutarın başındaki sayıyı ve sonundaki sayıyı kapatmalısınız. Herhangi bir ekleme yapılmayacağından emin olarak senedi imzalamanız gerekir. Aynı zamanda senet sayısı ile ay sayısı birbirine denk olmalıdır. Eğer bir eksiklik veya fazlalık varsa bunun derhal düzeltilmesini talep etmelisiniz.

Tüm bu hususlara dikkat ederek ve özenle takip ederek borç aldığınız zaman, hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

One thought on “Borç Para Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Püf Nokta

  1. 1000 tl nakite ihtiyacım var evliyim 1 aydır işyerim kapalı şuan şirket kurdum pazartesi iş başı yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir