Borç Para İle Hacca Gidilir mi? Adak Kesilir Mi?

Son zamanlarda din âlimlerine en çok sorulan sorulardan biri olan “Borç para ile hacca gidilir mi?” sorusuna Diyanet İşlerinden bir açıklama gelmiştir. Bu açıklamaya göre; hac ergenliğe girmiş tüm Müslümanlara farz olan bir ibadettir. Ergenliğe girmeden hacca giden bir kimsenin haccı geçerli olmayacaktır. Çünkü hac ibadetinde mükellef olmak esastır. Bu sebeple çocukken hacca giden bir kimsenin erginliğini kazanınca yeniden hacca gitmesi gerekmektedir. Bunun dışında haz ibadeti, maddi durumu yerinde olan, gücü yeten kimselere farzdır. Yani maddi imkânı olmayan kişilere hac ibadeti farz değildir.

Eğer bir kimse bir başkasından borç alıp hacca gidecekse, ödeme güçlüğü çekmeden ödeyebilmelidir. Yani ailesini sıkıntıya sokacak bir borç alarak hacca gidilmez. Ödemesini yapabilecekse, hem kendisini hem de borç aldığı kişiyi mağdur etmeyecekse borç alarak hacca gidebilir, hac ibadeti de geçerli olur. Eğer bankalardan kredi alarak hac ibadeti gerçekleşecekse, faiz uygulamayan bankalardan alınmalıdır. Çünkü faizli bankalardan alınan kredi ile hacca gitmek caiz değildir.

Kurban ile hac ibadeti birbirini tamamlar. Kurban, haccın hükmüdür ve mühim bir parçasıdır. Maddi durumu yerinde olan, hali vakti yerinde olan Müslümanlara kurban farzdır. Durumu olmayan kişiler, kurban kesmiş sayılır ve o ibadete katılmış sayılırlar. Bu sebeple ailelerini zor durumda bırakacak herhangi bir borca girerek kesilen kurbanın hayrı olmamaktadır. Çünkü mali durumu yetersiz olan kişilerin kurban kesmesi de farz değildir.

Borç Para ile Adak Kesilir Mi?

Bir diğer sık sorulan sorulardan biri de “Borç para ile adak kesilir mi?” sorusudur. Eğer aldığınız borcu sonradan ödeyebilecekseniz; ailenizi ve borç aldığınız kişiyi zor durumda bırakmayacak, mağdur etmeyecekseniz, borç alarak adağınızı kesebilirsiniz. Faizli bankalardan alınan krediler ile adak kesilmez. Fakat diyelim ki sizin o kadar paranız yok; o zaman bir yakınınızdan elden borç alabilirsiniz veya kredi kartı ile çektirip, ödemeleri geciktirmemek şartıyla adağınızı kesebilirsiniz. Bu noktada ödemelerinizi geciktirmemeniz hayati önem taşır. Çünkü kredi kartları gecikme faizi uygulamaktadır. Gecikme yaşanmadığı müddetçe faiz de olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir