Senetle Borç Veren Tefeciler

Tefecilik birçok insanı ciddi mağduriyetlere sürüklemektedir. Tefeciler, sahip oldukları parayı, nakit sıkıntısı yaşayan kişilere kiralarlar. Ve bu kiralama işlemi sürecinde de her geçen gün faiz koyarlar. Yani tefeciden borç para aldığınız zaman ortalama %15 ile %20 arasında bir faiz oranı ile geri ödeme yapmanız gerekmektedir. Ve genelde tefeciler ile yapılan senetler kısa vadelidir. Bir bankadan kredi almanız gibi uzun vadeli taksit işlemleri yoktur.

Tefecilere Nereden Ulaşılır?

Tefeciler neredeyse her şehrin birçok semtinde bulunmaktadırlar. Birçok kişi bu insanların tefecilik yaptığını bilirler ve bu şekilde yayılma gösterir. Yani her beş yakınınızdan birinin bildiği bir tefeci bulma olanağı yüksektir. Bunun yanı sıra, tefeciler üzerine birçok site kurulmuştur. Sanal yollardan kişilere ulaşabilirsiniz. Bazı tefeciler bu siteler üzerinden form yoluyla, bazıları mail yoluyla, bazıları ise iletişim numaraları ile ulaşmanızı sağlarlar. İletişim numarasını aradığınız zaman genellikle telefonunuz açılmaz. Fakat daha sonradan farklı bir numara ile sizi arayacaklardır.

Tefeciden Borç Almak Yasal Mıdır?

Tefecilik elbette yasal bir iş değildir. Fakat son günlerde tefecilik yasal zemine oturtulmuştur. Devletimiz her ne kadar bu konuda bilinçlendirme çabaları sürdürse de ve operasyonlar düzenlese de, önü alınamayan bir sektör olma özelliğini korumaktadır. Tefeciler belirli bir iş üzerinde yoğunlaşarak, dükkân açarlar. Bu dükkân bir galeri olabilir ya da bir emlakçı. Yani yüksek paraların dönebileceği bir iş dalı tercih ederler. Bu sayede sanki galeriden bir araba satılmış ya da emlakçıdan bir ev satılmış ve senet ile ödeme sağlanmış gibi bir işlem yapılır ve buna göre bir fatura düzenlenir. Böylece yapılan iş açığa çıkmamış olurken, yasal dayanak kazandırılır.

Ödemelerim Gecikirse Ne Olur?

Hepimiz zamanında tefecilerin insanları döverek ve zor kullanarak istedikleri parayı aldıkları yönünde haberler duymuşuzdur. Fakat dönemin değişmesiyle birlikte tefecilik bir mafya kurumu olmaktan çıkmıştır. Yasal zemine oturtularak ve senetle borç para vermelerinden dolayı, herhangi bir ödeme gecikmenizde hakkınızda yasal işlem başlatılır ve hukuki yollar ile paralarını temin ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir