Elden Borç Para Verdim, Geri Alamıyorum NE YAPMALIYIM?

Elbette her insanın dönem dönem parasal sıkıntıları bulunmaktadır. Böyle bir durumda da ilk olarak bankalardan ya da başka finans şirketlerinden para alıp, buralara borçlanmaktansa, herkes yakınlarından borç talep eder. Fakat genellikle verilen bu borçlar geri ödenmez. Sizde bir yakınınıza elden borç verdiyseniz ve geri alamıyorsanız, şimdi bahsedeceğimiz seçenekleri deneyerek, paranızı alabilirsiniz.

  • Kişilerin ilk olarak yaptıkları en büyük hata, karşısındaki kişiye çok güvenip senet yapmamış olmalarıdır. Borcu alma durumu ne kadar erken ya da geç olursa olsun kişi ile görüşüp, noter huzurunda bir senet yapmalısınız. Hatta dilerseniz bu senede bir de sözleşme eklemeniz, sizin için daha faydalı olur. Bu sözleşmede ödeme koşullarından ve şartlarından detaylıca bahsetmeniz, yararınıza olacaktır. Bu senet ile arkadaşınıza biraz daha zaman verin. Bu süreç içerisinde durumu varsa mecburen ödeyecektir.

Kişilerin yaptığı bir diğer hata ise, yine karşılarındaki kişiye çok güvenerek, irtibatı kesmektir. Kişi ile irtibatı belli bir süre kesmiş olsanız dahi, bir müddet sonra kendinizi hatırlatmanız faydalı olacaktır. Elbette sürekli arayıp borcunuzu istemeniz doğru olmaz, fakat dostane bir sohbetten dolayı kimse sizi suçlayamaz.

  • Eğer ödeme süresi beklediğinizden daha fazla gecikmişse, arkadaşınızı arayıp direkt olarak borcunuzu istemeniz, yapacağınız en doğru hareket olacaktır. Borcu veren kişi olduğunuz için, aramaktan utanmanıza veya çekinmenize gerek yoktur. Bu konuşmayı sıcak ve baskıcı olmayan bir dilde yaptığınız takdirde, yakınınızda sizi yanlış anlamayacaktır.
  • Fakat yine de böyle bir hamlede bulunmak istemiyorsanız, maddi durumunuzun iyi olmadığını söyleyerek siz kişiden borç alabilirsiniz. Yanlış anlaşılırım diye düşünüyorsanız, biraz daha yüksek bir tutar borç alın. Daha sonra fazla olan kısmı siz geri verebilirsiniz.
  • Tüm bu seçenekler makul gelmediyse, arkadaşınızdan verdiğiniz tutarı geri isteyin. Ve durumunuzun sıkışık olduğunu söyleyin. Veremeyeceğini söylediği an, ortak bir arkadaşınızın size borç verebileceğini ve kişinin bu tutarı ona ödeyeceğini söyleyerek yeni bir senet oluşturabilirsiniz.
  • Eğer bunlardan birkaçını denediyseniz ve elinizde ispat şansınız varsa, hukuki yollardan bu işlemi halledebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir